google.com, pub-7396276466444978, DIRECT, f08c47fec0942fa0 Εννέα μετάλλια στην Ιταλία για τα Γιαννιώτικα «κουπιά» Με το… δεξί ξεκίνησαν τις διεθνείς εμφανίσεις οι Πρωταθλητές του Ν.Ο.Ι - epiruschannel.gr

Εννέα μετάλλια στην Ιταλία για τα Γιαννιώτικα «κουπιά» Με το… δεξί ξεκίνησαν τις διεθνείς εμφανίσεις οι Πρωταθλητές του Ν.Ο.Ι

Με το… δεξί ξεκίνησε για τους Γιαννιώτες πρωταθλητές της Κωπηλασίας η φετινή χρονιά στις εκτός συνόρων αγωνιστικές υποχρεώσεις τους με την Ελληνική Εθνική Ομάδα. Οι επιδόσεις και τα μετάλλια που κατέκτησαν οι επτά αθλητές του Ναυτικού Ομίλου Ιωαννίνων στη Διεθνή Ρεγκάτα του Πιεντιλούκο Ιταλίας, έναν αγώνα ο οποίος συγκέντρωσε και φέτος συμμετοχές επίλεκτων ομάδων απ’ όλη την Ευρώπη, προμηνύουν μία πολύ καλή συνέχεια, σε διοργανώσεις όπως το Πανευρωπαϊκό και Παγκόσμιο Πρωτάθλημα και τα Παγκόσμια Κύπελλα.
Συνολικά τα πληρώματα με τα οποία αγωνίστηκαν οι Γιαννιώτες κωπηλάτες κατέκτησαν εννέα μετάλλια από τα συνολικά 18 που πήρε η Ελληνική Ομάδα, δηλαδή συμμετείχαν στις μισές επιτυχίες του Πιεντιλούκο!
 Πιο αναλυτικά, η Κατερίνα Ζέρβα κατέκτησε ένα χρυσό κι ένα χάλκινο μετάλλιο στο διπλό Σκιφ Νεανίδων, ο Γιώργος Τζιάλλας κατέκτησε δύο ασημένια μετάλλια στη Δίκωπο άνευ Ανδρών, η Ελένη Διαμάντη πήρε ένα ασημένιο κι ένα χάλκινο μετάλλιο στο Σκιφ Ελαφρών Βαρών των Γυναικών, ο Στέφανος Ντούσκος ένα ασημένιο κι ένα χάλκινο μετάλλιο στο Διπλό Σκιφ Εφήβων και ο Γιάννης Τσίλης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στη Δίκωπο άνευ των Ανδρών.

Η Ελληνική Εθνική Ομάδα επέστρεψε στην Αθήνα το βράδυ της Κυριακής.